Onder de regeling tijdelijke invoer (TEA) kunnen niet-Uniegoederen (die uiteindelijk voor wederuitvoer zijn bestemd) in het douanegebied van de Unie voor specifieke doeleinden worden ingevoerd, dit met gehele of gedeeltelijke vrijstelling van invoerrechten, alsook zonder dat deze goederen onderhevig zijn aan andere heffingen of handelspolitieke maatregelen.
De regeling tijdelijke invoer is dus uitsluitend van toepassing op goederen die tijdelijk in de EU worden ingevoerd.
De douaneautoriteiten stellen in de vergunning een termijn vast waarbinnen de goederen wederuitgevoerd moeten zijn of onder een volgende douaneregeling moeten zijn geplaatst. Deze termijn moet lang genoeg zijn om het doel van het toegestane gebruik te bereiken. Behalve wanneer anders is bepaald, bedraagt deze maximale termijn 24 maanden.
De regeling tijdelijke invoer is uitsluitend van toepassing indien de tijdelijk ingevoerde goederen bestemd zijn om in hun oorspronkelijke staat te blijven en geen bewerking of verwerking ondergaan tijdens het gebruik onder de regeling tijdelijke invoer. Voor elke bewerking van de goederen (afgezien van hun normale waardevermindering als gevolg van het gebruik onder de regeling) moet een andere douaneregeling dan tijdelijke invoer worden gebruikt.
Er dient wel te worden opgemerkt dat een formele vergunning tijdelijke invoer (voor herhaaldelijk gebruik) via het EU Trader Portal, wegens het vaak éénmalige karakter van de tijdelijke invoer en de aard van de goederen (vb. tentoonstelling, sport -of cultuurevenement, beurzen, verpakkingsmiddelen, …) zeer uitzonderlijk is. In de praktijk gebeurt een tijdelijke invoer vaak via andere manieren, zoals een éénmalige toestemming via de douaneaangifte ('toestemming plaatselijk hoofd'), een ATA-Carnet, een mondelinge aangifte met goedereninventaris, ...
In tegenstelling tot de andere bijzondere regelingen hebben de kenmerken van tijdelijke invoer tot gevolg dat de geldigheidsduur van de vergunning en de verblijfstermijn van de goederen doorgaans samenvallen. Op dezelfde manier valt de verblijfstermijn doorgaans samen met de aanzuiveringstermijn van de regeling TEA.
Aanvraag TEA
U moet de nodige toegangsrollen activeren (FAQ EU-TP) om nadien uw aanvraag via het EU Trader Portal (EU-TP) te kunnen indienen.
Volg nauwkeurig de beschreven stappen in de handleiding aanvraag TEA in het EU-TP (PDF, 2.42 MB), zodat de aanvraag correct en bij de juiste dienst wordt ingediend.
Verplicht toe te voegen bijlagen aan de aanvraag TEA in het EU-TP
- Voor een vergunning douane-entrepot is er een zekerheid vereist. Indien er gebruik wordt gemaakt van een doorlopende zekerheid (CGU), voeg een berekening bij van de mogelijke douaneschulden die kunnen ontstaan (alsook andere heffingen die verschuldigd kunnen worden) voor de onder de bijzondere regeling geplaatste goederen:
- De goederen (GN-code).
- De waarde van de goederen.
- De hoeveelheid goederen.
- Het betreffende type van rechten.
- Accijnstarieven.
- Gemiddelde aanzuiveringstermijn.
Indien u nog niet over een doorlopende zekerheid beschikt ten tijde van de aanvraag, gelieve gelijktijdig een aanvraag voor een vergunning doorlopende zekerheid (CGU) in te dienen. Indien u wel al over een vergunning doorlopende zekerheid (CGU) beschikt, bekijk of deze moet worden aangepast.